Linux Mint deneyeceğim

3 Mayıs 2022

Teknoloji

Linux Mint deneyeceğim için yorumlar kapalı


distrotest.net ten linux mint i denedim, onun da canlı cd şeklinde çalıştırma seçeneği gözüküyor. indirip deneyeceğim. yanlız xfce versiyonun yani en hafif versiyonunun türkiye indirme linki yok. ben de onun yerine orta versiyon olan mate yi indiriyorum. bu arada youtube videolarında büyük bir usb diske 64gb olarak persistence yani usb den çalışılacak şekilde kurulur da diyor, ileri de onu da deneyeceğim. yanlız pardus da canlı çalışırken oluşan sorunlar olacak mı bakacağım, laptopta klavyeyi görmeme, masaüstünde kapanma sorunu gibi, 2025 e kadar desteği varmış.

bu arada bazı sitelerde bahsedildiği gibi 32 bit versiyon yok, güncel versiyon sadece 64 bit.

şimdi yazının bu kısmını linux mint ile canlı açtıktan sonra yazıyorum. bir kere ara yüz pardus tan daha güzel bu mint te arayüz üst değil orta versiyon, mate versiyonu pardus ta bu yok. ayrıca pardus ta takılı hard disklerden birini görmedi sistem canlı açınca fakat mint ile açınca tüm hard diskleri gördü. sabit takılılara read only diyor. hariciye bir dosya yazdım libroffice ile kayıt ettim, bakalım windows tan açınca görecek mi. pardustan kesinlikle daha hızlı orta versiyon olmasına rağmen. ayrıca kapatma sorunu olacak mı onu da kontrol edeceğim. mint tabi yabancı bir linux olduğu için ingilizce açtı, keza klavyeyi de öyle ama klavyeyi türkçeye çevirdim. sistem diline bakmadım.

pardusta youtube da video izlerken az da olsa geçişlerde gecikmeler oluyor. mint te bu yok berrak bir görüntü.

mint te kapatmada sorun olmadı. kapattı. ayrıca mint te canlı kullanımda oluşturduğum dosyaları harici diske kayıt etmiştim. kalıcı olarak duruyor. yani bu da demek oluyor ki pardus a veda ediyoruz.

bir daha kullanırsak mint kullanacağım.

şimdi mint i pentium 4 bir makine de canlı deneyeceğim, onun sonuçlarını da yazacağım.

bu arada mint ile usb den kalıcı olarak çalışmak da mümkünmüş. onu da deneyeceğim…

laptop tan açtım sorun yok, pardus klavyeyi görmemişti…


Hakkımda

Onur Kayıkcı

İlk İnternet sitemi yapalı 20 yılı aşmış. Uzun süredir blog yazmaktayım. irtibat: iletisim@onurkayikci.com . Sitedeki hiçbir yazı izinsiz kullanılamaz.Arşiv