Amiga 500 detaylı inceleme

25 Şubat 2023

Teknoloji

Amiga 500 detaylı inceleme için yorumlar kapalı


Arkadaşlar geçenlerde amiga 500 ün tarihteki sevilen bir sistem olduğunu anlatmıştım. Teknoseyir youtube kanalında detaylı inceleme videoları mevcut. Ben de bunu biraz detaylı bir araştırma ile incelemek istedim.

İşte detaylar:

Amiga 500, Commodore International tarafından 1987 yılında piyasaya sürülen bir ev bilgisayarıdır. O dönemde, özellikle oyunlar için oldukça popülerdi ve birçok kişi tarafından sevilen bir bilgisayar oldu. İşte Amiga 500’ün özellikleri ve öne çıkan özellikleri:

Donanım

Amiga 500, 7.16MHz hızında çalışan Motorola 68000 mikroişlemcisi ve 512KB RAM ile donatılmıştır. Ayrıca, 3.5 inç disket sürücüsü, iki adet joystick portu, bir tane paralel port, bir tane seri port ve bir tane de video çıkışı bulunmaktadır. Amiga 500 ayrıca genişletilebilir bir bellek yuvasına sahiptir ve kullanıcılar bu yuvaya 8MB’a kadar RAM ekleyebilirler.

Grafik ve ses

Amiga 500, dönemin diğer ev bilgisayarlarından farklı olarak oldukça güçlü bir grafik ve ses donanımına sahipti. Amiga 500, 4096 renk ve 320×200 piksel çözünürlüğe sahip grafikler üretebilir. Ayrıca, bilgisayar aynı anda 32 renkli 320×256 piksel grafikleri de destekler. Bu, Amiga 500’ün oyun geliştiricileri için oldukça cazip hale getirdi. Ayrıca, Amiga 500, geniş bir stereo ses çıkışı sunar ve 4 kanallı ses çıkışı sağlar.

Yazılım

Amiga 500, önceden yüklenmiş birçok yazılım ile birlikte gelir. Özellikle oyunlar için, birçok popüler oyun Amiga 500 için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, Amiga 500, işletim sistemi olarak Commodore’un kendi AmigaOS’u ile birlikte gelir. Bu, Amiga 500’ün daha fazla işlevsellik sunan birçok uygulama ve oyunu destekleyebileceği anlamına gelir.

Sonuç

Amiga 500, popülerliğini özellikle oyunlar için güçlü grafik ve ses özellikleri ile kazanmış bir ev bilgisayarınıdır. Donanımı oldukça gelişmişti ve özellikle oyun geliştiricileri için oldukça cazipti. Ancak, diğer ev bilgisayarlarından daha yüksek bir fiyata sahipti ve bu nedenle pazar payı zamanla azalmıştır. Yine de, Amiga 500, birçok insanın favori ev bilgisayarı olarak hatırlanmaktadır ve bugün bile birçok kişi tarafından nostaljik bir cihaz olarak görülmektedir.

Arkadaşlar bu yazıyı open ai yapay zekasıyla yazdırdım, hem chat gpt yi iş üzerinde denemiş olduk, hem ne kadar detaylı bir inceleme yapıyor görmüş oldum, bu teknik detayları benim bilmeme imkan yok. Yalnız bu yazıda belirtilmemiş bir konu Amiga 500 ün ilk özel televizyon zamanlarında ekran grafikleri için kullanılmasıdır, star TV bile kullanmıştı, nereden mi biliyorum, bir kere gece yanlış görüntü yansıttılar, amiga nın disket tutan eli ekrana yansımıştı. PC ler mac ler Siyah beyaz ekranda sürünürken, amiga renkli tv den renkli görüntüler verebiliyordu…


Hakkımda

Onur Kayıkcı

İlk İnternet sitemi yapalı 20 yılı aşmış. Uzun süredir blog yazmaktayım. irtibat: iletisim@onurkayikci.com . Sitedeki hiçbir yazı izinsiz kullanılamaz.Arşiv