Hey Gavur Anlatsana – Can Nuroğlu

16 Mart 2022

Kitap

Hey Gavur Anlatsana – Can Nuroğlu için yorumlar kapalı


geçen gün yürürken bir bankın üzerine bırakılmış 2 tane kitap gördüm. merak edip yaklaşınca birinin başlıkta adı geçen kitap olduğunu diğerinin ise incil olduğunu gördüm. ben de incilin ingilizcesi vardı ama türkçesi yoktu bu kitapla beraber aldım. üzerlerinde bunlar hediyedir alabilirsiniz yazılıydı. tam adamını buldu ben de aldım zaten. kitap hristiyan olmuş bir türk tarafından türkiye de hrıstiyanlara nasıl bakılıyor, hristiyanlık islama nasıl bakıyor sorular ve cevaplar şeklinde.

kitap batı ülkelerinde sadece nüfusun yüzde 10 un da hristiyan bir yaşantı olduğunu kalan yüzde 90 ın hümanist yani insanı temel alan bakış açısının var olduğunu belirterek bu durumu eleştiriyor. hatta bir yerde diyor ki hristiyan düşünce haçlı seferlerine sebep olmuş ve diğer insanların nefretini çekmiş. yani kitap kendi kendiyle çelişiyor. kılıçdaroğlu geçen bir konuşma yapıyor, islam ülkeleri gelişmiş ülkeler içerisinde yok gibi cahilce bir saptama yapıyor. sayın kılıçdaroğlu o batılı ülkeler dini bilimin dışında (sofu hristiyanlığı, rönesanstan beri) tuttuğu için bu noktalara gelmiş, konunun dinle alakası yok.

şunu belirtmem gerekirse benim hayat felsefem mevlana gibi gel ne olursa gel gibidir. ben hiç bir dine, inanca nefret beslemiyorum.

şimdi bu kitabın zamanlaması şu açıdan iyi oldu, çünkü gün önce avrupa ve islam isimli bir araştırma kitabı aldım. bunu okumadan önce hristiyan bakış açısını tam net görmem gerekiyordu. iyi oldu…


Hakkımda

Onur Kayıkcı

İlk İnternet sitemi yapalı 20 yılı aşmış. Uzun süredir blog yazmaktayım. Görsel içerik için instagram hesabıma aşağıdaki link düğmesinden ulaşablirsiniz. irtibat: iletisim@onurkayikci.com . Sitedeki hiçbir yazı izinsiz kullanılamaz.İçerikler bana aittir, sponsorlu bağlantı yoktur.Arşiv