Büyük ekonomik çöküntü

15 Aralık 2021

Havadan Sudan

Büyük ekonomik çöküntü için yorumlar kapalı


akp nin uyguladığı yanlış politiklar yüzünden dolar kuru 14 lira olurken, gün geçmiyor ki bir ürünün fiyatı katlanarak artmasın. araba fiyatları artık ulaşılamaz fiyatlara gelirken, yine tv çıkan bir habere göre dışarda yeme içme de azalmış, restoranlar zor durumdaymış. bir hamburger in 40 lira bir dürümün 30-35 lira olduğu ortamda millet nasıl dışarıda yesin. hesap verilmez tek adam rejimi türkiye yi dibe vurdururken, iktidar yandaşı oylar hala yüzde 35 civarı gözüküyor. demek türkiye nin kaynakları yüzde 65 den bu kaymak kesime akıyor. çok enteresan bir durum.

bundan 2 ay öncesine kadar 190 bin lira olan opel in en düşük modeli corsa, bugün yüksek ötv (sarayın refah vergisi) yüzünden 359 bin liraya çıkmış halde. bu korkunç bir rakkam. ama eminim ki buna da ses çıkartmayan sıraya girmiş beyaz yakalı yandaşlar vardır. almanya daki türk ün hayali mercedes iken, ford fiesta yı kötüleyen videolar çekerkeni buradaki vizyonsuz beyaz yakalı fahiş fiyata polo, corsa almayı bile mutluluk sayıyor kendine….

muhalefet de asgari ücreti 4000-5000 lira olsun diyor. yarın hiper enflasyon olsa 10 bin lira olsa ne olur. önemli olan türk lirasının alım gücünü arttırmak. zamla gelen çözüm hiç bir çözüm olmayacaktır. paranın alım gücü şu demektir, geçen iskoç 2 turist istanbul da 5 pound a 2 kişi kahvaltı ettik demiş. demek onların 5 lirasının alım gücü bizim paramızın alım gücünden kat kat fazla bunu gösterir.

temel karamollaoğlu edirneye alışverişe akın akın gelen bulgarlar için, bulgar bagaj dolduruyor, türkler ekmek kuyruğunda demiş. ne kadar acı bir durum. hayır işin enteresanı iranlılar da van a hücum etmiş. iran ın eti ne butu ne bizde daha ucuza mallar. akp ye sorsan turizm patlaması olarak görür olayı….


Hakkımda

Onur Kayıkcı

İlk İnternet sitemi yapalı 20 yılı aşmış. Uzun süredir blog yazmaktayım. Sadece yazılar, görsel içerik için instagram hesabıma bakabilirsiniz. İrtibat iletisim@onurkayikci.comArşiv