Kriz Zamanlarında Nasıl Bir Pazarlama Stratejisi İzlenmelidir?

20 Ekim 2012

Havadan Sudan, Kitap

Kriz Zamanlarında Nasıl Bir Pazarlama Stratejisi İzlenmelidir? için yorumlar kapalı


Kriz zamanları çok tehlikeli bir dönemdir. En kaliteli ve sermayelil şirketlerin bile tepetaklak olabildiği bu dönemde doğru yerde doğru adımı atabilmek çok önemlidir. Sizlere bir kaç adımda dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğiz.

  1. Sponsorluk gibi uzun süreli markaya yarar sağlayacak ama aynı zamanda ciddi bir mali yük getiren etkinliklerden kaçınılması gerekir.
  2. Normal dönemlerde fiyatların yukarı çekilmesini sağlayan; erişilmez, elit ürün imajından kaçınılması gerekir. Marka böyle konumlandırılmış olsa bile markanın bu yüzüne, fazla vurgu yapılmamalı. Kriz zamanlarında parası olsa bile tüketicinin lüks mal satınalma güdüsü körelir. Boş yere müşteri kaybetmenin alemi yok.
  3. Tüketiciye hesaplı (ucuz manası ile karıştırılmasın, çünkü ürüne göre değişir) alışveriş yaptığını hissettirecek pazarlama iletişimi yapılmalı. Siz ürünü pahalı da satsanız yaptığınız pazarlama çalışması ile tüketici, bu ürünü almakla akıllıca bir iş yaptım diyebilmeli.
  4. Tasaruf yapacağım diye tüketici ile iletişim kesinlikle koparılmamalı. Çünkü yarın kriz biter ayakta kalanlar, kriz zamanında bile tüketicinin gözü önünde olanlar, pazarı ele geçirir.
  5. Kesinlikle moral bozulmamalı, özellikle tüketici ile direkt temas halinde olan satış ekibinin motivasyonu yüksek tutulmalı. Tüketicinin tercihi her zaman mutlu markalardan yanadır. Kimse sizden acıdığından dolayı alışveriş etmez. Aksine firmanın kötü halde olduğunu bilmek ya da hissetmek, düşük kalitede hizmet alacağım endişesi ile tüketiciyi sizden uzaklaştırır.

kaynak:

http://pazarlama.stratejileri.com/pazarlama-stratejileri/115-kriz-zamanlarinda-nasil-bir-pazarlama-stratejisi-izlenmelidir.html

 

Hakkımda

Onur Kayıkcı

İlk İnternet sitemi yapalı 20 yılı aşmış. Uzun süredir blog yazmaktayım. Sadece yazılar, görsel içerik için instagram hesabıma bakabilirsiniz. İrtibat iletisim@onurkayikci.comArşiv