Beden Dili Nedir? Beden Dilinin Önemi Nedir? Beden Dili Nasıl Öğrenilir?

8 Temmuz 2012

Havadan Sudan, Kitap

Beden Dili Nedir? Beden Dilinin Önemi Nedir? Beden Dili Nasıl Öğrenilir? için yorumlar kapalı


Hiçkimse beden dilinin ifadelerinden kaçamayacağı veya bunu bastıramayacağı için bu dili ögrenmeye çalışmak çok yararlıdır.

Böylece kendi dünyamızı yansıtma biçimimiz ve birlikte yaşadığımız insanların iç dünyalarıyla ilgili önemli bilgilere sahip oluruz. Aslında her insan beden dili konusunda bildiğini düşündüğünden çok daha fazlasını bilir.

Beden zihnin uzantısıdır ve düşünce davranışlarda bir iz bırakır. İnsanların beden dilini okuyarak onların
düşünce kişilik yapılarını çözebilirsiniz. Karşınızdaki insanları daha iyi tanıyıp onlarla daha etkili iletişim
kurabilirsiniz. Kendi kör noktalarınızı fark ederek ilişkilerinizde zayıf yanlarınızı geliştirebilir ve iletişiminizle
çevrenize daha iyi bir imaj bırakabilirsiniz.

Bir kişiyle iletişim kurarken sözler mi daha etkilidir hareketler mi?

Kişilerin birebir kurdukları iletişimde %7-10 kelimelerin %30-38 ses tonunun ve %55-60 da beden dilinin etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Neden vücut dili?

1. Başkaları üzerinde olumlu bir etki yaratarak amacımıza ulaşmak.
2. Karşımızdakileri daha iyi anlayarak etkili bir iletişim kurmak.
3. Kendi beden hareketlerimizi denetleyerek sosyal ortamlara daha çabuk uyum sağlamak.
4. Başkalarının gerçekte ne söylemek istediğini anlamak.

Bazen bir hareket bin söze bedeldir. Bir kişiyle iletişim kurduğumuzda söylediklerimiz ne kadar önemli ise hareketlerimizle o kişide bıraktığımız intiba da o kadar önemlidir. El kol hareketleri mimikler dokunma vücut pozisyonu… İş yaşamında başarılı olmak isteyen kişiBeden Dili Nedir? Beden Dilinin Önemi Nedir? Beden Dili Nasıl Öğrenilir? iletişim kurduğu kişilerin sadece söylediklerini değil yüzü eli kolu ve bedeniyle yaptıklarını da duymalıdır.

İletişimde önemli olan ilk dakikalardır
Karşı karşıya gelen iki insan arasındaki ilk dakikalar iletişim sürecinin önemli bir belirleyicisidir. Bu etkiyi yaratan en önemli faktör karşılaşılan kişinin BEDEN DİLİ´dir. Sözkonusu faktörleri kullanılan kelimelere ve kişinin taşıdığı bütün aksesuarlardan içinde bulunduğu ortamdaki nesnelere kadar genişletebiliriz. Karar olumlu ya da olumsuz olabilir; “duruşundan hoşlanmadım” “bakışını sevmedim”….

Başkalarının gerçekte ne söylemek istediğini anlamak için önce kendi vücut dilinizi öğrenin
İletişim sadece bilgi alış-verişi değildir
Bilgiyi veriş biçimi sözlerin bedendeki ifadesi (gülen bir yüz) iletişimi değerlendirmemizde ikinci önemli bir noktadır.

İletişimde bilgilenmek ve kavramak anlamak değildir. İletişimin ana amacı anlayarak kavramaktır. Karşınızdaki kişinin ne istediğini kavrar ancak ne yaşadığını anlayamazsınız.

Bir mesajın toplam etkisi incelendiğinde kişilerin birebir kurdukları iletişimde %7-10 kelimelerin %30-38 ses tonunun ve %55-60 da beden dilinin etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Vücut dilini sessiz bir film seyrederken ya da televizyonun sesini kapattığımızda aldığımız bir mesaj olarak da görebiliriz. Vücut dili iletişimde kullanılan sözcükler kadar önemlidir. Çoğu zaman davranışlar ve jestler iletişimin temelini oluşturur. Söylediklerimizi gerçek içerik ve anlamlarını ortaya koyar. Bunlar düşünce ve duyguları destekleyen onları somutlaştıran hareketlerdir.

+ Sohbet sırasında saç düzeltme başı sallama kolları kapama gibi işaret ve hareketlerimiz; iletmek üzere programladığımız bir mesajımız olduğunu ya da bu mesajı vermek için hazırlık yaptığımızı gösterir.

+Yüzümüzün aldığı çeşitli ifadeler heyecanımızı neşemizi irkildiğimizi utandığımızı tiksindiğimizi kızgınlığımız veya korkularımızı ortaya koyar.

+El sıkışma şeklimizden ayakta durma veya oturma pozisyonlarımıza kadar pek çok vücut hareketi içinde bulunduğumuz ruhsal durumları amaç ve isteklerimizi ortaya koyan göstergelerdir

kaynak:

http://www.maxihayat.net/maxiforum/soru-cevap/107097-beden-dili-nedir-beden-dilinin-onemi-nedir-beden-dili-nasil-ogrenilir.html

Hakkımda

Onur Kayıkcı

İlk İnternet sitemi yapalı 20 yılı aşmış. Uzun süredir blog yazmaktayım. Görsel içerik için instagram hesabıma aşağıdaki link düğmesinden ulaşablirsiniz. irtibat: iletisim@onurkayikci.com . Sitedeki hiçbir yazı izinsiz kullanılamaz.İçerikler bana aittir, sponsorlu bağlantı yoktur.Arşiv