Yeni bunalım nedeni Facebook!

11 Mart 2012

Teknoloji

Yeni bunalım nedeni Facebook! için yorumlar kapalı


Sosyal medya’nın etkisi kişisel psikoloji alanına da yayılmaya başladı.

Göteborg Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden bir grubun bin kişi üzerinde yaptığı anket araştırması, başkalarının hayatlarını Facebook üzerinden takip eden internet kullanıcıları, bunları kendi hayatlarıyla kıyasladıktan sonra bunalıma girdiği öne sürülüyor.

Araştırmayı yapan gruptan Leif Dent, bu durumu sahte bir hayata benzeterek, “Facebook’ta insanlar, hayatlarının en güzel anlarını ve en güzel resimlerini paylaşır. Bu paylaşımlar diğer insanların yanılmasına sebep olur. Çünkü paylaşımı yapan insanın gerçek hayatını veya mutsuz anları Facebook’ta göremezsin. Başkalarının sanal hayatını kıskanmak, sosyal paylaşım siteleriyle beraber insanları etkileyen problemler arasına girdi” ifadelerini kullandı.

İsveç nüfusunun yaklaşık yarısının Facebook hesabı bulunduğunu yazan Dagens Nyheter gazetesinin haberine göre, söz konusu araştırma ayrıca, kadınların erkeklere oranla Facebook’a çok dah fazla bağımlı hale geldiğini gösteriyor.

Facebook TV dizilerinde ki hayatlardan daha önde…
Geçmişten günümüze TV dizilerinin özendirme, fakirliğin karşısına çıkan ve ekonomi gücün yoksunu yuttuğu şavşavlı hayatın mutluluk ve zenginlik üzerine yazılan senaryorular işin en başında geliyordu. Ancak teknolojik değişimin büyük bir hızla yaşandığı çağımızda değerlerin yazımsal ve görsel platformlara taşınması ahlaki boyutları tehdit eden en etkili unsurlar olarak önümüze çıkıyor.

Dikkat etmeyen ve kendini kaptıranlara Facebook bir bunalım merkezi haline geliyor.
Facebook’ta hayatın drama yüzünü saklayan kullanıcıların çoğu mutluluğa kulaç atan yüzücü gibi çarşaf çarşaf gülümseyen resimler ve mutlu anlarını yüklüyor.
Kadınların daha çok etkilendiği bu davranışsal biçimlere karşı önlem anlamnın en iyi yolunun da yine kendi hayatında da mutlu anların olduğunu ve mutlu profil gösterileri yapan kişilerinde bütün hayatlarının bu anlardan ibaret olmadığı farkındalığına varması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Ş.Semihhan AYDEMİR

kaynak:

http://www.habermerkezi.se/yeni-bunalim-nedeni-facebook.html

 

Hakkımda

Onur Kayıkcı

İlk İnternet sitemi yapalı 20 yılı aşmış. Uzun süredir blog yazmaktayım. irtibat: iletisim@onurkayikci.com . Sitedeki hiçbir yazı izinsiz kullanılamaz.







Arşiv